Pyramida priorit ve sportovní výživě a na co bychom měli především dbát
Bez ohledu na to, jaký máte životní styl, sport, typ tréninku, ale i dokonce výkonnostní úroveň, je vždy důležitá posloupnost. Přesně to je základní kámen, na kterém bychom měli všichni stavět. Všechny úrovně pyramidy na sebe navzájem navazují a proto bychom se měli řídit správností a důležitostí těchto odvětví.
- Energetická bilance – tím se rozumí poměr energetického příjmu a výdeje( např. při hubnutí by náš příjem měl být o něco menší než náš výdej) . To je naprostý základ a nejdůležitější úroveň celé pyramidy.
- Makroživiny – sem řadíme sacharidy, tuky a bílkoviny. Poměr těchto živin bude zejména záležet na výkonu a typu tréninku či jiné sportovní aktivity. Co se týká silových sportů, je zde nutné poskytnout tělu dostatek bílkovin. Následně dle Vaší volby můžete poskytnout tělu energii v podobě tuků a sacharidů.
- Mikroživiny – sem patří vitamíny, minerální látky a stopové prvky(tyto prvky potřebuje organismus ke správnému vývoji) z dobře využitelných zdrojů. V této dimenzi je také pitný režim, který je důležitý jak na regenerační, metabolické, ale i na anabolické reakce.
- Nutriční timing – neboli správné načasování a rozložení jednotlivých živin v jídle v průběhu dne, týdne, před a po tréninku(viz. předešlý článek na našich webových stránkách). Přesný timing a rozložení živin, je méně podstatné, pokud budete mít sjednocenou energetickou bilanci, makroživiny a mikroživiny( neplatí u vrcholových sportovců a vícefázových tréninků za den).
- Suplementace – proteiny, aminokyseliny, nakopávače, gainery,.. Tyto látky a nápoje bereme spíš jako pomůcku nebo doplněk pro vrcholové nebo kondiční sportovce. Napomáhají dodržet potřebný energetický příjem a příjem živin.